2017. február 6., hétfő

Ötödször is bajnok a New England Patriots

Az NFL idei szezonja a New England Patriots szemszögéből nézve igazi hollywoodi történet. Gondoljunk csak bele. A zsémbes, ámde zseniális vezetőedző által irányított csapat szupersztárját eltiltják négy meccsre, de a kispadon ülő irányítók is felnőnek a feladathoz és négy meccsből hármat le is hoznak győzelemmel. Utána visszatér az igazságtalanul száműzött irányító és leiskolázzák az egész mezőnyt. Küzdelmes, mégis egyenes útjuk vezet a Super Bowlig. Ott aztán teljes rövidzárlat és történelmi hátrányba kerülnek. A második félidőben aztán mégis sikerül összeszedniük magukat, előbb kiegyenlítenek, majd hosszabbításban meg is nyerik a Nagydöntőt.
Mert lássuk be, gyakorlatilag erről volt szó.

Brady: "We're bringing this sucker home"

Az egész alapszakasz folyamán, de aztán a rájátszásban is mindig az volt az érzésem, hogy oké, haladgat a csapat, de semmi szuper extra nem történik, de mire a negyedik negyedbe értünk, szinte meglepetésként ért, hogy már milyen megnyugtató előnyre tett szert Bill Belichick és csapata. Lehet, hogy más egészen másképpen látja, de nekem az volt az érzésem mindig, hogy semmi különlegeset nem csinál a Patriots egész évben. Csak hűen a vezetőedző mottóvá avanzsált elvárásához (Do Your Job!) tették a dolgukat. Semmi fény, semmi csillogás, mégis azt figyelhettük meg, hogy a védelem újra és újra megálljt parancsolt akár a ligaelit offense-eknek is, majd a bostoni offense is szépen lassan felőrölte az ellenfél védelmét.
Számomra ezt jelentette a New England idei szezonja.

Majd jött a Super Bowl. Ahol aztán semmi sem úgy alakult, ahogy a Patrióták szerették volna. Legalábbis az elején. Az offense-ük nem talált rést az atlantai védelem pajzsán, puntra kényszerültek és labdákat vesztettek. Tegyük hozzá, hogy a Patriots-offense gyenge rajtjához az is kellett, hogy a Falcons védelme nagyon harapott. Brady hatalmas nyomás alatt játszott és több alkalommal is hibázott, jóval többször, mint szokott. Persze a Falcons game planje nem spanyolviasz szerű felfedzés, a New York Giants legutóbbi Super Bowl győzelme óta mindenki tudja, hogy a Tom Brady által irányított offense-t csak úgy lehet megállítani, ha a kormányosra akkora nyomást helyeznek, hogy ne is tudjon élni. Az Atlanta is jól tudta ezt és főleg az első félidőben ízekre szedte az offensive line-t, a runningbackeket és Brady-t. Siralmas volt nézni a new englandi támadósor vergődését. Ráadásul nem elég, hogy nem igazán tudtak haladni, Blount még labdát is vesztett, majd röviddel utána Brady is eladta a labdát.  Ráadásul a Falcons safety-je az interceptiont touchdownra vissza is vitte, Blount fumble-jéből is touchdownt szerzett az Atlanta. Semmi sem ment igazán, a Falcons viszont a pálya 100 yardját csak amolyan kiegészítő eszköznek használta, úgy mentek át a Patriots védelmén, mintha Matt Patricia emberei csak dísznek lennének ott. Olyan hibákat vétett a védelem, amiket ritkán láthattunk tőlük idén, főleg egy az egyben verték meg rendszeresen az atlantai támadók a védőiket. A Falcons oldalán ment a passzjáték, ment a futás, tulajdonképpen Dan Quinnék jó dolgukban azt sem tudták, mihez nyúljanak.

A new englandi sikerek kovácsai: Bill Belichik vezetőedző (középen), Matt Patricia defensive coordinator (balra), Josh McDaniels offensive coordinator (jobbra)
A Patriots a harmadik negyed közepére történelmi, 3-28-as hátrányba került. Megmondom őszintén, hogy én végletekig hiszek abban, hogy Belichick minden problémát orvosolni tud a pályán és szemem sem rebbent, ahogy a Patriots egyre nagyobb hátrányba került, de a 25 pontos hátránynál már azt mondtam, hogy ez elúszott. Főleg, hogy semmi konkrét jele nem volt annak, hogy az öreg Bill tudná, hogy hogyan tovább. Mint ahogy az a közvetítés során is elhangzott számtalanszor, az NFL Network is rendszeresen kiírta: a legnagyobb deficit, ahonnan csapat vissza tudott jönni és Super Bowlt tudott nyerni, az 10 pont volt. A legnagyobb különbség pedig, amit Brady és a Patriots valaha le tudott dolgozni az 24 pont volt. A 25 pont egy Falcons szintű ellenfél ellen nagyon soknak tűnt. Aztán jött a harmadik negyed és valami történt. Mint gyakorló edző, rettentően kíváncsi vagyok, hogy mi zajlott le a két edzői stábban, mert a mérkőzés képe 180 fokos fordulatott vett (vagy ahogy a Szekszárd UFC labdarúgó csapatának edzője mondta egy tavalyi nyilatkozatában "360 fokos fordulatot vett"). A legkomolyabb fordulópont az volt, Matt Ryant bődületes lendülettel tette Hightower a zsákba (értsd: sackelte) és még a labdát is megszerezte a Patriots védelme. A momentum ezzel átkerült Belichik oldalára. (Jut eszembe, a momentumról hamarosan írok egy másik posztot is.) Innentől kezdve gyakorlatilag minden sikerült a Patriots-nak és hiába küzdött a Falcons, újra és újra alul maradtak. Na, azért a patriots-nak sem sikerült minden, mert Gostkowski kihagyott egy extrát. Ettől függetlenül a Patriots az utolsó negyed végére 8 pontra (20-28) felzárkózott. Három perccel a vége előtt indított drive-ban az atlantai védelem csak asszisztált Tom Brady és az offense ellenállást nem tűrő játékához. Julian Edelman egy olyan nem evilági elkapással tartotta életben a drive-ot, amit még hosszú évekig ismételni fognak. A folyamatos haladást a két perces figyelmeztetés sem akasztotta meg, végül White futása révén touchdownt ért el a bostoni csapat. Ezzel, egy perccel a vége előtt 26-28-ra módosult az állás. Semmi kétség nem volt afelől, hogy az offense marad a pályán és megkísérelnek majd egy 2-point conversiont. Danny Amendola screen játékával sikerült is kiegyenlíteni. 13 perc alatt 25 pontot szerzett a New England Patriots, melyre nem volt atlantai válasz. A hátralévő alig egy perc már semmire sem volt elég a Falcons-nak, majd a three-and-outot követően elpuntolt labdával még egy fake-kneel play-jel próbálkozott Josh McDaniels, majd lejárt a rendes játékidő. Korábban még sosem fordult elő, hogy hosszabbítás során dőljön el a Super Bowl sorsa, ezúttal azonban ez történt. A Patriots sikerszériájából kiindulva szinte borítékolni lehetett, hogy a New England nyeri a pénzfeldobást, megszerezve ezzel a lehetőséget arra, hogy ők nyissák meg a támadások sorát. Márpedig a momentum olyan szinten áttolódott a Pats térfelére, hogy az overtime-ban is komolyabb ellenállás nélkül darálták le az ellenfél védelmét, majd egy defensive pass interference-et követően két yardról White befutott a labdával. A hosszabbítás szabályai szerint, ha az elsőnek támadó csapat touchdownt szerez, akkor meg is nyeri a mérkőzést és nem hagy lehetőséget az ellenfélnek visszatámadni. Tavaly a Patriots így bukta el a konferencia-döntőt (a Denver támadhatott először és touchdownt elérve tovább is jutottak), idén azonban a vidámabbik oldalon álltak. 34-28-as győzelmével a Patriots ismét Super Bowl győztes lett, fennálásuk során 5. alkalommal. A Belichick-Brady edző-irányító páros ötödik közös gyűrűje pedig példátlan a Super Bowlok több, mint fél évszázados történetében.

Robert Kraft átvette a Lombardi trophyt a közel sem őszinte mosolyú Roger Goodelltől
Az alábbiakban megpróbálom még összeszedni, milyen Super Bowl rekordokat jegyez még a mára félisteni magasságba emelkedett Tom Brady.